e la magie laineuseJózef Jakubczyka i wełniana magia

Latem tego roku w La Chaise – Dieu miałem okazję oglądać wystawę tkanin artystycznych pt. „Kolory wiosny” Józefa Jakubczyka, uznanego malarza i projektanta. W tym szczególnym miejscu sztuki Józef Jakubczyk zaprezentował kilkanaście prac przedstawiających przede wszystkim naturę w jej różnorodnych ujęciach; urzekają przede wszystkim rozświetlone obrazy kwiatów i roślin przemawiające rzetelnością wykonania i prawdą odbioru – szczególną uwagę radzę zwrócić na harmonię „Łąki kwiatów” (90 x 130 cm), wspaniałą kompozycję w tkaninach „Nad brzegiem morza” (130 x 70 cm), „Kra” (107 x 157cm), „Irysy”(126 x 98 cm), „Kwiaty południa” (126 x 174) oraz własne, bardzo osobiste przedstawienie natury w pracy pt. „Motyl” (126 x 106). Na uwagę zasługują też interpretacje dawnych mistrzów – Ingresa lub Jacquesa np. Pejzaże romantyczne, sceny rodzajowe w Pirenejach albo w Ile de France kompletują tę listę. Artyście temu blisko do twórczości kubistów i neoimpresjonistów, wyłuskuje to co najwspanialsze z ich stylu, by stworzyć własne, niepowtarzalne kreacje.

Jakubczyk, urodzony w roku 1954 uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Polska). Znany jest zarówno w swoim kraju, jak i w Europie: Austrii, Szwecji, Szwajcarii, a szczególnie we Francji. Wystawiał tu między innymi na Targach Paryskich w 2000 roku, w Maison du Limusin w paryżu (2001), Pałacu Rihour w Lille (2002), merostwie w Saint Etienne (2006) i w tym roku w Centrum Rzemiosła i Sztuki w Limoges.

Sadzę, że gdyby Dom Robert, mnich z klasztoru l'Abbaye d'En Calcat, malarz i projektant, który wraz z Lurcatem i Jean - Picardem Le Doux przywrócił nam nowoczesną tkaninę artystyczną, żył jeszcze, to na pewno zainteresowałby się dziełami Józefa.

W przekonaniu tym utwierdza mnie ogromne zainteresowanie francuskich koneserów sztuki twórczością tego artysty.

Bertrand Duplessis
krytyk sztuki

katalog 1999

katalog 2003 katalog 2004
katalog 2004

katalog 2008

Dambert 01
La Montagne

Dambert 02

LEst Republicain

loisirs